Pleśniawki u niemowlaka to grzybicze zapalenie jamy ustnej, występujące u dzieci dość powszechnie. Zazwyczaj rozwijają się na skutek zarażenia dziecka przez osoby dorosłe drożdżakami. Grzyby, trafiając wraz ze śliną dorosłego do jamy ustnej dziecka, pod wpływem sprzyjających warunków zaczynają się gwałtownie namnażać, co skutkuje wystąpieniem pleśniawek.
Te małe i niegroźnie wyglądające białe plamki nieleczone mogą zacząć się rozprzestrzeniać, atakując kolejne obszary układu oddechowego i pokarmowego. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, konieczne jest wdrożenie właściwych metod leczenia. Pora uzyskać odpowiedź na pytanie: pleśniawki – jak leczyć?
Czym są i jak się objawiają pleśniawki u niemowlaka?
Pleśniawki u niemowlaka, tak jak już wspomnieliśmy, nie są odosobnionym przypadkiem. Na grzybicze zapalenie jamy ustnej, o którym mowa, zapada wiele dzieci, często tuż po urodzeniu. Zazwyczaj odpowiadają za nie drożdżaki, którymi dziecko zaraża się od dorosłych, m.in. podczas karmienia piersią czy też na skutek kontaktu ze śliną dorosłego (np. podczas podawania dziecku wcześniej oblizanego smoczka). Do rozwoju pleśniawek bardzo często przyczynia się obniżona odporność dziecka, przebyta długotrwała antybiotykoterapia, niewłaściwa lub niewystarczająca higiena jamy ustnej. Pleśniawki u niemowlaka bardzo często występują też w trakcie ząbkowania.
Ze względu na kremowobiały kolor pleśniawki w początkowej fazie bywają przez wielu rodziców mylone z resztkami pokarmu gromadzącymi się w zakamarkach jamy ustnej. Jednak wystarczy spróbować delikatnie je zetrzeć kawałkiem chusteczki, by zorientować się, że w odróżnieniu od resztek pokarmu pleśniawki nie znikają. Zazwyczaj pojawiają się na dziąsłach, języku i wewnętrznej stronie policzków. Nieleczone z czasem mogą zacząć się rozprzestrzeniać, łącząc się w całe skupiska.
Pleśniawki – jak leczyć?
Pleśniawki u niemowlaka z całą pewnością wymagają leczenia. Przede wszystkim dlatego, że towarzyszy im ból, który niejednokrotnie uniemożliwia maluchom jedzenie, przez co zaczynają one tracić na wadze. Poza dyskomfortem zasadności leczenia pleśniawek należy doszukiwać się także w możliwości ich rozprzestrzeniania się na pozostałe obszary układu oddechowego i pokarmowego, m.in. gardło i przełyk. Leczenie pleśniawek polega na miejscowym stosowaniu środków zaleconych przez lekarza. Dlatego też w przypadku ich rozpoznania niezbędna jest wizyta u pediatry.
Preparaty przeznaczone do stosowania miejscowego nakłada się bezpośrednio na pleśniawki przy pomocy specjalnego pędzelka (tzw. pędzlowanie). Do tego celu można również wykorzystać palce. Wystarczy tylko założyć rękawiczki jednorazowe. Druga z metod pozwala na bardziej precyzyjną aplikację lekarstwa. Ważne, aby preparat aplikować bardzo ostrożnie, tak by nie zdrapać pleśniawki, co mogłoby spotęgować odczuwany przez dziecko ból, a także przyczynić się do krwawienia. Równie istotne jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej zarówno podczas stosowania lekarstwa, jak i po zakończeniu leczenia.