Dwie tanie torebki czy jedna droga, ale za to na lata? Która z nas nie stała nigdy przed podobnym dylematem… Modele z ekoskóry kuszą ceną, a nieraz też fantastycznymi kolorami i wzorami, ale nie wszystkie kobiety uważają, że warto się na nie decydować. Wiele z nas preferuje raczej trwałe i niezawodne wyroby skórzane. Jak w gąszczu propozycji wybrać właściwą torebkę dla siebie i jak odróżnić materiał naturalny od syntetycznego? Podpowiadamy!
Moc natury
Wyroby ze skóry towarzyszyły ludziom od zawsze. Na początku okrywano się tym, co zdjęto z zabitych dla mięsa zwierząt. Prawdopodobnie wynalezienie ubrania zbiegło się w czasie z utratą przez człowieka naturalnej ochrony – gęstego owłosienia.
Chęć korzystania z surowca, jaki dawała natura, wiązała się z poszukiwaniem sposobów jego obróbki. Ludzie musieli więc posiąść sztukę garbowania skóry, aby w różny sposób ją formować oraz by przedłużyć jej trwałość. Nauczyli się ją zmiękczać i impregnować za pomocą soków roślinnych i tłuszczu.
W miarę, jak człowiek uczył się posługiwać coraz mniej prymitywnymi narzędziami, wzrastała liczba zastosowań skóry. Robiono z niej stroje i buty, instrumenty rytualne i muzyczne, a nawet obijano nią sprzęty domowe. Skóra okazała się także doskonałym, bo plastycznym i wytrzymałym, materiałem do wyrobu worków czy sakw. I choć minęły od tamtego momentu tysiące lat, popularność tego surowca wcale nie spadła. Nadal uznajemy go za niemający sobie równych pod względem trwałości, jakości i estetyki.
Tradycyjne rozwiązania – torebki ze skóry naturalnej
Torebki produkuje się dziś głównie przy użyciu skóry bydlęcej, choć w minionych wiekach w przemyśle galanteryjnym stosowano skóry różnych zwierząt. Charakteryzuje się ona dużą wytrzymałością i trwałością. Skóra ma także zdolności oddychające, co oznacza, że może oddawać wilgoć na zewnątrz, ale odpowiednio zaimpregnowana potrafi też świetnie chronić przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza. Podczas procesu wyprawiania, na który składa się czyszczenie, garbowanie, licowanie i konserwacja, skóra nabiera specyficznego zapachu i wyglądu. Można wówczas nadać jej pożądaną fakturę, tak, że stanie się imitacją np. skóry węża czy krokodyla.
Czy torebka ze skóry naturalnej jest dla Ciebie?
Jeśli cenisz elegancję i szyk – zarówno w codziennych kreacjach, jak i tych na wielkie wyjścia – to z pewnością torebka ze skóry będzie dla Ciebie doskonałym wyborem. Możesz oczywiście postawić na pasujący do okazji oraz do Twojej osobowości model: delikatną kopertówkę do wieczorowej sukni, romantyczną listonoszkę na randkę, obszerną shopper bag na miasto czy formalna aktówkę do biura. I możesz nam wierzyć – w każdej wersji skórzana torebka będzie się przedstawiała nienagannie. To po prostu gwarancja jakości i nieprzemijalnego stylu.
Wybierz torebkę ze skóry także wtedy, jeśli kierujesz się w życiu zasadą, że zakupy to nie wydatek, ale inwestycja. Skórzana torebka jest synonimem trwałości. Może służyć wiernie przez wiele lat i (przy odpowiedniej pielęgnacji) wciąż wyglądać dobrze. A to dlatego, że wyprawiona skóra jest materiałem grubym i dość sztywnym, a przez to bardzo wytrzymałym i odpornym na rozdarcia, przetarcia czy inne mechaniczne uszkodzenia.
Nowoczesna alternatywa – torebki z ekoskóry
Postęp technologiczny sprawił, że jesteśmy dziś w stanie wyprodukować materiały niemal identyczne z naturalnymi, charakteryzujące się podobnymi cechami, jednak niewymagające ingerencji w środowisko. Ekoskóra nie jest surowcem pochodzenia zwierzęcego, a jej pozyskiwanie jest uznawane przez wiele osób za bardziej etyczne od tradycyjnych rozwiązań galanteryjnych. Zaletą jest też cena – produkcja ekoskóry jest znacznie tańsza. Jednak koniec końców wydatek może się okazać podwójnym, bo raczej nie ma co liczyć, że torebka z ekoskóry będzie służyć Ci latami.
Zadaniem skóry ekologicznej jest umiejętne „podszywanie się” pod naturalną krewną. W rzeczywistości ich pokrewieństwo jest umowne – ekoskóra to tak naprawdę tkanina poliestrowa, pokryta warstwą polichlorku winylu. Uzyskany w ten sposób materiał jest miękki, elastyczny i bardziej plastyczny od skóry naturalnej. Proces produkcji skóry ekologicznej daje też możliwość barwienia jej na niesamowite, intensywne kolory oraz nadawania różnorodnych faktur. To wszystko sprawia, że producenci chętnie sięgają po ten łatwy w obróbce materiał.
Wadą skóry ekologicznej jest niezdolność do zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co może być przyczyną nadmiernego pocenia, otarć czy podrażnień. Ma to ogromne znaczenie w przypadku butów czy odzieży, które pozostają w kontakcie z ciałem, jednak dla toreb nie jest to cecha o dużej wadze. Inaczej rzecz ma się z żywotnością ekoskóry – znacznie mniejszą w stosunku do naturalnego odpowiednika.
Kiedy powinnaś zdecydować się na torebkę z ekoskóry?
Jeśli lubisz podkreślać stylizację modnymi i eleganckimi dodatkami, ale jesteś wprost zwariowana na punkcie zwierząt i czujesz, że istotną misją człowieka jest dbanie o świat przyrody, w którym funkcjonuje, to producenci torebek ze skóry ekologicznej już spieszą Ci na pomoc!
Torebki z ekoskóry będą dla Ciebie doskonałe także, jeżeli lubisz mieć w czym wybierać i Twojej szafie daleko do ascetycznego minimalizmu. Ich zwariowane wzory i kolory, a także stosunkowo niewielka cena sprawią, że każdą stylizację będziesz mogła ożywić inną torebką.
Jak odróżnić skórę naturalną od ekologicznej?
Choć skóra ekologiczna całkiem umiejętnie udaje naturalną, to jednak dla wprawnego oka (a także nosa i palców!) rozróżnienie tych dwóch materiałów nie powinno stanowić dużego problemu.
Pierwszym i najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście spojrzenie na metkę. Określenie składu surowców, użytych do produkcji danego towaru, to obowiązek każdego producenta. Produkty ze skóry mogą być opisane jako „100% leather” lub „real leather”, zwykle są też oznaczone symbolem regularnego błamu skóry. Sugestią może być również cena. Torebki ze skóry naturalnej są przeważnie kilkukrotnie droższe od modeli ze skóry ekologicznej, a ich wartość waha się w granicach kilkuset złotych.
Skóra ekologiczna i naturalna różnią się też fakturą. Rowki i nierówności na skórze ekologicznej układają się w powtarzalne wzory i mają gładsze krawędzie. Ekoskóra jest też z reguły bardziej miękka i elastyczna w dotyku oraz cieńsza – przypomina trochę śliski materiał albo nawet gumę. Z kolei skóra naturalna wydaje się cieplejsza. Jest trochę sztywna, bardziej porowata i nieco pomarszczona. Gdybyś upuściła na nią kroplę wody, najpewniej od razu wsiąknie, podczas gdy po powierzchni ekoskóry będzie się ślizgać. Wyjątkiem od tej zasady jest oczywiście skóra lakierowana, przez którą siłą rzeczy woda nie przeniknie.
Tłoczone zdobienia na skórze ekologicznej są zwykle płytsze i delikatniejsze, jako że nie jest ona tak gruba i odporna na wytrawianie jak naturalna. Daje jednak możliwość naszywania różnorodnych aplikacji i w ten sposób tworzenia ażurowych wzorów.
Zmysł powonienia również może przyjść z pomocą podczas wyboru torebki, więc jeśli tylko masz możliwość ją powąchać, zrób to! Poważnie – naturalna skóra ma specyficzny, piżmowy zapach, mniej lub bardziej nasilony podczas garbowania. Skórę syntetyczną rozpoznasz po woni lakieru lub gumy. I choć w sklepach rozpyla się dziś często syntetyczne perfumy, imitujące zapach skóry naturalnej, różnica jest wyczuwalna.
Istnieje jeszcze jeden sposób na zdemaskowanie torebki z ekologicznej skóry, ale jest to metoda… ostatniej szansy. Skóra naturalna jest odporna na wysoką temperaturę – gdy zbliżysz do niej płomień zapalniczki czy zapałki, może co najwyżej ściemnieć. Tworzywo, z którego robi się ekoskórę, jest wrażliwe na ciepło i pod jego wpływem wydziela nieprzyjemny zapach. Może szybko zacząć się topić, a nawet zapłonąć. No tak, ale ta wiedza chyba nie przyda Ci się podczas zakupów…
Kupując torebki renomowanych marek w sprawdzonych sklepach zawsze masz pewność, że ich materiał jest zgodny z opisem. Tak właśnie jest na sklep-torebki.pl. Zajrzyj do nas i znajdź torebkę z materiału najwyższej jakości, w 100% dopasowaną do Twojego stylu.