Nietrzymanie moczu – czym jest ta dolegliwość i jakie są jej rodzaje?

O nietrzymaniu moczu nie mówi się chętnie i głośno, gdyż jest to przypadłość krępująca, dotycząca sfery intymnej. To błąd, bowiem z NTM boryka się wiele osób – w samotności, bez dostępu do podstawowej wiedzy na temat przyczyn i sposobów leczenia. Oto garść niezbędnych informacji na ten temat!

Czym jest nietrzymanie moczu?

W pierwszej kolejności nieco przewrotnie należy powiedzieć, czym nie jest… Otóż nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem. Ponadto nie jest zjawiskiem naturalnym, właściwym dla procesu starzenia się organizmu, z którym należało by się pogodzić.

Nietrzymanie moczu zawsze należy traktować jako objaw tego, że w organizmie zachodzą niekorzystne zmiany. Gdy zatem wystąpi, nie można go bagatelizować. Oczywiście jednorazowy incydent nie musi jeszcze świadczyć o poważnych kłopotach ze zdrowiem i wzbudzać strachu. Warto natomiast zapamiętać tę sytuację i przemyśleć, kiedy wystąpiła, jaka mogła być jej przyczyna. Jeżeli epizody NTM zaczną się powtarzać i utrudniać lub wręcz uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie, trzeba udać się do specjalisty.

O nietrzymaniu moczu można mówić wówczas, gdy dochodzi do jego mimowolnego, czyli niezamierzonego, wypływu moczu. W jego wyniku może nastąpić całkowite bądź częściowe opróżnienie pęcherza.

Jakie typy nietrzymania moczu występują najczęściej?

Podstawowymi typami NTM są: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z przepełnienia oraz nietrzymanie moczu z naglącym parciem. Typ zależny jest od przyczyny, może też występować postać mieszana NTM.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje najczęściej i dotyka głównie kobiety. Jego przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla. Te z kolei ulegają osłabieniu m.in. w wyniku ciąży i porodu (im więcej przebytych ciąż i porodów, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia NTM), a także nadwagi. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może też dotknąć mężczyzn po zabiegu usunięcia prostaty.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia dotyka z kolei przede wszystkim mężczyzn. Jego przyczyną jest przeszkoda, która uniemożliwia odpływ moczu – zazwyczaj powiększona prostata.

Za nietrzymanie moczu z naglącym parciem odpowiada najczęściej nadmierna i nieprawidłowa aktywność pęcherza. W tym przypadku dochodzi do mimowolnego oddania moczu, bowiem potrzeba skorzystania z toalety jest nagła i bardzo silna – na tyle, że zazwyczaj nie udaje się  do niej dotrzeć.

Co zrobić, gdy wystąpi nietrzymanie moczu?

Z pewnością nie należy się załamywać lub wręcz przeciwnie – bagatelizować sprawy. Na pewno natomiast warto umówić się na spotkanie z lekarzem. W międzyczasie trzeba zmienić styl życia, jeśli ten obecny nie należy do najzdrowszych.

Trzeba wykluczyć z diety napoje moczopędne, jak alkohol, kawa, soki owocowe. Zamiast zamykać się w domu, trzeba postawić na aktywność – zwłaszcza, gdy masa ciała jest zbyt wysoka w stosunku do pożądanej prawidłowej. Nadwaga jest wrogiem mięśni dna miednicy! A skoro już o mięśniach mowa, jak każde inne, trzeba je trenować. Ćwiczenia te nie są trudne, nie wymagają żadnego przygotowania. Wystarczy kilka minut dziennie, ale regularnie – należy ćwiczyć poprzez naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie mięśni.

Gdy epizody nietrzymania moczu zdarzają się często, nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z życia towarzyskiego i zawodowego. Wystarczy zaopatrzyć się w wysokiej jakości środki chłonne, jak np. wkładki czy bielizna chłonna. Są wygodne, dyskretne, delikatne dla skóry, a przy tym doskonale chronią przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem.

 

Poprzedni artykułŻel do paznokci – sposób na zły nawyk obgryzania paznokci
Następny artykułTop 5 mikołajkowych prezentów dla Twojego mężczyzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj