Przetwory z dyni – która dynia jest lepsza?

Kiedy nadchodzi październik, na straganach i półkach sklepów spożywczych zaczyna królować dynia. Prawie w każdym miejscu można zaopatrzyć się w cudowne, soczyście pomarańczowe dynie – zarówno duże, jak i małe, okrągłe, podłużne i przybierające wiele innych zaskakujących kształtów: na polskim rynku zaobserwować można dziesiątki różnych odmian. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z dobroczynnych właściwości, jakie cechują to warzywo i niewiele osób potrafi rozróżnić jego odmiany. Chcąc więc przygotować danie lub przetwory z dyni, warto dowiedzieć się więcej o tym produkcie. Jakie odmiany będą odpowiednie do konkretnych potraw?

Odmiany dyni

Ogromna ilość odmian dyni przekłada się na wielką liczbę możliwości wykorzystania tego warzywa w kuchni. Każda odmiana charakteryzuje się innymi właściwościami, dlatego trzeba wziąć pod uwagę, że nie każda będzie odpowiednia do przyrządzenia ciasta czy zupy. Miąższe niektórych rodzajów są niezwykle miękkie i słodkie, dlatego można je bez problemu spożywać w surowej postaci, inne natomiast cechuje duża twardość i potrzebna jest im bardzo długa obróbka termiczna. Należy pamiętać, że dynia to warzywo, które można spożywać długo po zerwaniu z krzaka, jednak zdarzają się przypadki nieprawidłowego przechowywania jej, przez co traci ona swój niezwykły wygląd oraz właściwości. Dynia powinna być twarda oraz posiadać jędrną, gładką skórkę (wyjątkiem są dynie ozdobne, kiedy skórka może być nierówna).

Do przygotowania ciasta, placuszków czy konfitury odpowiednia będzie dynia o słodkim miąższu, na przykład pochodząca z Japonii dynia kabocha, ze względu na zieloną skórkę podobna do arbuza. Dobrym, ale już nie tak popularnym rozwiązaniem do przygotowania deserów jest dynia Lunga di Napoli, zewnątrz przypominająca cukinię, ale w środku równie pomarańczowa jak inne dynie. Charakteryzuje ją również niezwykle słodki smak. Można spożywać ją na surowo, gdyż delikatny miąższ nie wymaga żadnej obróbki termicznej.

Przetwory z dyni

Mając ochotę na nieco bardziej wytrawne przetwory z dyni, należy sięgnąć po odmiany o neutralnym smaku, na przykład po najpopularniejszą wśród dyń – dynię olbrzymią, która czasami osiąga wagę nawet kilkudziesięciu kilogramów! Jej smak łatwo odmienić przy pomocy odpowiednich przypraw, takich jak papryka, pieprz, imbir czy kurkuma. W przypadku tej odmiany w grę wchodzi nie tylko blendowanie, ale i marynowanie. Inną, niezwykle delikatną w smaku dynią jest dynia biała, która bardzo dobrze sprawdzi się w formie musu lub kremu. Często spotykana jest również dynia makaronowa, lubiana i wykorzystywana przez wegan jako zamiennik niewystępującego w ich diecie makaronu. Po ugotowaniu lub upieczeniu można przy pomocy widelca podzielić ją na włókna. Bardziej wyrazista od innych odmian jest natomiast dynia hokkaido, która ma nieco orzechowy posmak pomagający uzyskać w potrawie tzw. smak umami. Jeśli zaś chodzi o słodkie odmiany, oprócz kremów przyrządza się również dżemy, w których to warzywo łączy się z cytrusami, np. pomarańczami – ich miąższem lub sokiem. Podczas przygotowywania dań i przetworów z dyni warto umyć i wysuszyć pestki, ponieważ są one pyszną i zdrową przekąską!

 

Poprzedni artykułJak zrobić paznokcie hybrydowe w domu?
Następny artykułŻel do paznokci – sposób na zły nawyk obgryzania paznokci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj