Wino porto

Porto to najsłynniejsze wino portugalskie, które jest cenione przez koneserów na całym świecie. Jego kolebką jest miasto Porto, gdzie okoliczni winiarze wystawiali trunki na sprzedaż (w samym mieście nie produkowano wina). Stanowi ono wizytówkę kraju w świecie winiarskim. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele gatunków porto, które różnią się jakością i cenami. Wino porto można kupić zarówno w supermarketach, jak i największych winiarniach polecających starannie wyselekcjonowane gatunki.

Czym jest wino porto?

Porto to słodkie, wzmacniane wino o charakterystycznym aromacie. Wytwarzane jest ono w dolinie Douro, w północnej części Portugalii. Oryginalne Porto pochodzi wyłącznie z tego regionu i posiada banderolę, która to potwierdza. Zawartość alkoholu w trunku waha się od 19 do 21%. Wspólna nazwa porto łączy wiele gatunków czerwonych, różowych i białych, które różnią się pomiędzy sobą.

Obecnie porto produkuje się z wielu szczepów winorośli (od 30 do 50). Do wytwarzania gatunków czerwonych wykorzystuje się m.in. szczepy Malvasia Preta, Marufo, Tina Roriz, Tina Barroca, Touriga Francesa czy Touriga Nacional.

Białe porto często powstaje ze szczepów:

• Donzelinho Branco,
• Viosinho,
• Esgana-Cao,
• Gouveio,
• Malvasia Fina,
• Rabigato.

Historia porto

Legenda głosi, że wino porto powstało podczas wojny Anglii z Francją. Anglicy, którzy wcześniej kupowali wina francuskie, stracili głównego dostawcę i zaczęli poszukiwać nowego rynku. Kupcy angielscy trafili wtedy do handlowego Porto w Portugalii i zakupili miejscowe wina. W czasie transportu morskiego beczek do Anglii wino jednak często się psuło, dlatego kupcy zaczęli dolewać do zakupionych trunków spirytusu winnego. Takie wzmocnione wino o wiele łatwiej było przetransportować, a jednocześnie powstał nowy trunek, który zdobył popularność w Anglii.

Rodzaje porto

Wino porto to tak naprawdę szeroka gama rodzajów i gatunków, które znacznie różnią się od siebie. Przyjęty podział bierze pod uwagę miejsca, w których wino się starzeje (w beczkach lub butelkach). Najważniejszą odmianą porto dojrzewającego w beczkach jest Vinho do Porto Tawny. Wino to leżakuje 8-12 lat, jest filtrowane i dopiero wtedy butelkowane. Gatunek Tawny obejmuje Porto Tawny (przechowywane w beczkach 3 lata), Tawny Reserwa (leżakuje 7 lat i ma bardziej złożony smak oraz Tawny Indicacao de Idade (10-letnie, 20-letnie, 30-letnie, 40-letnie). Bardzo rzadką odmianą beczkowego porto jest Garrafeira, które przez około 3-6 lat starzeje się w drewnianych kadziach, a następnie przelewane jest do gąsiorów, gdzie leżakuje przez kolejne lata.

Vinho do Porto Ruby to gatunki porto, które leżakują w butelkach. Porto Ruby ma świeży, słodki i lekko owocowy aromat, nadaje się do szybkiego spożycia. Porto Reserva dłużej leżakuje (zwykle 5 lub 7 lat) i ma głębszy aromat. Koneserzy mogą sięgnąć po porto z wyższej półki – Late Botled Vintage, Vintage Porto lub białe Vinho do Porto Branco.

faktoriawin.pl

Poprzedni artykułCoaching i psychoterapia – co mają ze sobą wspólnego?
Następny artykułRecykling makulatury lekiem na zanieczyszczone środowisko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj