Diety wegetariańska i wegańska stają się nie tylko coraz modniejsze, ale również inspirujące. Dla tej grupy konsumentów powstają nawet specjalne suplementy dla wegetarian. Na bazie eliminacji mięsa tworzą się nowe odmiany, które również zyskują zwolenników. Bywają także diety, które nawiązują do wegetarianizmu, ale nie mają z nim zbyt wiele wspólnego. Przegląd diet wegetariańskich, jak również wzorujących się na tej diecie to dobry punkt do przemyślenia własnych nawyków żywieniowych.
Etyka lub zdrowie
Osoby, które zdecydowały się na niejedzenie mięsa zwykle podają powód takiej decyzji. Prawie każdy wegetarianin mówi o innej przyczynie. Dla jednych najważniejsze są względy etyczne, czyli odrzucenie produktu, który wymaga ofiary z czyjegoś życia. Wielu konsumentów twierdzi, że nie chce przykładać ręki do masowej produkcji mięsa, która jest ogromnym biznesem. Liczy się w nim głównie chęć zysku, nie mają znaczenia warunki, w jakich żyją zwierzęta, jak również ich odczucia. Zwierzęta hodowlane nie mają możliwości przeżycia nawet części swojej egzystencji w warunkach, do jakich stworzyła je natura. Ich krótkie życie to pasmo nieszczęścia. Hodowle są pełne chemicznych środków i antybiotyków, jakimi faszerowane zwierzęta. Z tego powodu spora grupa osób twierdzi, że odrzucając mięso chce zadbać o swoje zdrowie. Nie dostarczając organizmowi szkodliwych środków i antybiotyków, zawartych w mięsie, można oprzeć swój jadłospis o produkty roślinne i suplementy dla wegetarian.
Wegetarianizm w kilku odmianach
Radykalne zmiany w sposobie żywienia nie są dobrym pomysłem. Jednak znając kilka odmian wegetarianizmu można co jakiś czas próbować komponować swoje posiłki w nieco odmienny sposób. Warto do tego spróbować, jakie działanie mają suplementy dla wegetarian. Za najbardziej rozpowszechnioną odmianę wegetarianizmu uważa się laktoowowegetarianizm. Rezygnuje się w nim z mięsa i ryb, ale w diecie nadal funkcjonuje nabiał, jajka i miód. Małą modyfikacją tego opisu jest laktowegetarianizm, który eliminuje z talerza również jajka. Kolejna odmiana, czyli owowegetarianizm to propozycja dla osób, które nie są w stanie zrezygnować z jedzenia jajek. Za radykalną odmianę wegetarianizmu uchodzi weganizm. W tej diecie eliminuje się wszystkie składniki pochodzenia zwierzęcego, w tym mleko, sery, jaja, miód. Godny uwagi jest jeszcze bardziej surowy witarianizm, oparty na spożywaniu wyłącznie świeżych warzyw i owoców (bez opcji gotowania) i frutarianizm. Ten ostatni to spożywanie owoców, które same spadną z drzewa w połączeniu z niewielką ilością warzyw. W większości z wymienionych diet stosuje się suplementy dla wegetarian.
Wegetarianizm nie jest drogą dla wszystkich. Dlatego powstaje wiele diet, które mają na celu ograniczać ilość spożywanego mięsa. To między innymi semiwegetarianizm, w którym dopuszcza się jedzenie ryb i drobiu. Jednak nie można być częściowym wegetarianinem, ponieważ jedzenie nawet niewielkiej ilości mięsa jest niezgodne z założeniami wegetarianizmu.