To niesamowite jak drobna korekta nosa może wpłynąć na urodę. Wystarczy usunąć garb, krzywiznę, asymetrię lub odrobinę zmniejszyć nos, aby zmienić się nie do poznania. Oczywiście operacja plastyczna nosa nie jest prostym zabiegiem i wiąże się z długą rekonwalescencją, ale warto ją rozważyć, zwłaszcza gdy z powodu szpecącego defektu cierpi nie tylko nasza uroda, ale i psychika. Kompleksy związane z wyglądem mogą znacząco obniżać samoocenę. Na czym polega plastyka nosa? Czego można spodziewać się po zabiegu?
Czy plastyka nosa to dobry pomysł?
Dzięki korekcji nosa można pozbyć się krzywego lub garbatego nosa, a także poprawić kształt przegrody nosowej i wyleczyć choroby zatok przynosowych. Jeśli problem estetyczny lub medyczny związany z nosem jest dla nas szczególnie uciążliwy, to operacja plastyczna nosa jest dla nas dobrym wyborem. Oczywiście lekarz musi nas najpierw zakwalifikować do operacji, wykluczając ewentualne przeciwwskazania.
Jak podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, wybór metody operacji plastycznej nosa należy do lekarza. Specjalista decyduje też o ostatecznym kształcie nosa, który nie może być dowolny, ale odpowiednio dopasowany do kształtu twarzy. Oczywiście bierze on pod uwagę preferencje pacjenta, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nie zawsze możliwe jest odwzorowanie wymarzonego kształtu nosa na podstawie zdjęcia modela czy modelki.
Chirurgiczna korekta nosa – rodzaje
Ingerencje chirurgiczne dokonywane w obrębie nosa (tzw. rynoplastyka) można podzielić na kilka rodzajów:
- Korekcja przegrody nosowej (septoplastyka) – wykonywana w celu ułatwienia oddychania, można ją połączyć z poprawą kształtu całego nosa.
- Plastyka nosa w części chrzęstnej (czubek i skrzydełka) – stosowana w przypadkach, kiedy celem korekcji nosa jest zniwelowanie defektów takich, jak przerośnięte skrzydełka, za duży, zadarty, opadnięty lub zniekształcony czubek.
- Plastyka nosa w części kostnej – modelowanie nosa w jego górnej części w celu nadania mu nowego kształtu. Dzięki tej metodzie można wyeliminować garb, zmniejszyć nos, zwęzić go lub wyprostować.
- Wypełnienie ubytków – w niektórych przypadkach konieczny jest przeszczep części kostnej, chrzęstnej lub wprowadzenie implantu w miejsce, w którym brakuje tkanki.
- Korekcja wtórna nosa – powtórna operacja nosa wykonywana w przypadku, gdy tkanki nosa uległy deformacji po wcześniej przeprowadzonym zabiegu. Tego typu powikłanie po zabiegu może wystąpić nawet jeśli był on wykonany prawidłowo.
Plastyka nosa – przebieg zabiegu
Podczas korekty nosa najczęściej stosowane jest znieczulenie ogólne, zwłaszcza gdy operowana jest część kostna nosa. Cięcie wykonywane jest zazwyczaj wewnątrz nosa, a czasami też w mało widocznej, zewnętrznej części nosa – za skrzydełkami nozdrzy. Następnie lekarz usuwa nadmiar skóry, chrząstki lub kości – w zależności od celu zabiegu. Potem modeluje nos nadając mu nowy kształt. Po zszyciu ran, w nosie umieszcza się setony (sączki z gazy opatrunkowej), a na nos zostaje założony opatrunek usztywniający (specjalna gipsowa szyna).
Co dzieje się po operacji nosa?
Ingerencje chirurgiczne, które wykonywane są pod narkozą wiążą się z jednodniowym pobytem w klinice. Po 2-3 dniach usuwane są setony z nosa. Zdjęcie szwów odbywa się po 4-7 dobach. Opatrunek gipsowy pozostaje na nosie do około 10 dni po operacji. Przez około tydzień po zabiegu opuchnięta może być cała twarz, często też pojawiają się zasinienia wokół oczu. Opuchlizna z nosa przeważnie znika po około 2-3 tygodniach, ale w niektórych przypadkach lekki obrzęk może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Z tego względu ocena ostatecznych rezultatów zabiegu możliwa jest dopiero po około 6 miesiącach. Wtedy też odbywa się konsultacja kończąca z chirurgiem plastykiem.
Chcesz wiedzieć więcej na temat korekcji nosa? Wejdź na stronę warszawskiej Kliniki Miracki: https://klinikamiracki.pl/chirurgia-plastyczna/plastyka-nosa/