Jak zadbać o seniora?

Jak zadbać o seniora?

Wielu z nas w trakcie swojego życia będzie musiało zaopiekować się seniorem lub robi to już teraz – nasi rodzice i dziadkowe nierzadko wymagają kompleksowej pomocy na starość. Jak wobec tego zadbać o nich profesjonalnie?

Każdy senior ma nieco inne potrzeby, dlatego też konieczne jest przede wszystkim dopasowanie się do jego indywidualnych wymagań. Specyficzne potrzeby każdego z seniorów są uwarunkowane m.in przez stan zdrowia, poziom samodzielności danej osoby, mobilność czy charakter i indywidualne oczekiwania. Większość seniorów chce i może spędzić jesień swojego życia wraz z rodziną, jednak dobrym rozwiązaniem jest także dom opieki – mazowieckie jest np. województwem, gdzie działa wiele tego typu placówek, świadczących usługi na najwyższym możliwym poziomie.

Opieka nad seniorem w domu

Należy głównie postępować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz pielęgniarek. Należy zadbać o podstawowe potrzeby, ale też i te specjalne, na przykład spotkania z bliskimi, wyjścia na świeże powietrze, wycieczki, aby wszystko nie koncentrowało się tylko na przebywaniu w czterech ścianach. Naturalnie, wszystko zależy od tego, w jakim senior jest stanie – czy jest obłożnie chory i spędza czas w łóżku, czy też może poruszać się bez problemu.

Wtedy, gdy nie mamy czasu, aby opiekować się seniorem przez 24 godziny na dobę, rozwiązaniem może być zatrudnienie opiekunki. Dokładne informacje na ten temat można uzyskać w ośrodkach zdrowia lub ośrodkach pomocy społecznej, ale, oczywiście, można też skorzystać z takich usług prywatnie, niemniej trzeba wtedy przyszykować się na większe wydatki.

Kiedy warto rozważyć dom opieki?

Są jednak i takie przypadki, gdy jedynym wyjściem będzie dom opieki – mazowieckie czy w innej lokalizacji. Nie każdy ma możliwość porzucenia stałej pracy i całkowitego oddania się opiece nad osobą starszą. Wiele osób nie czuje się także na siłach, zwłaszcza w przypadku osób bardzo chorych i wymagającej całodobowej opieki. W takiej sytuacji dobry dom opieki, gdzie senior będzie miał stały dostęp do pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej, gdzie będzie czuł się bezpiecznie.

Adresy domów spokojnej starości można znaleźć już teraz całkowicie przez internet i w ten sposób można także sprawdzić opinie na ich temat, by znaleźć najlepsze miejsce.

Poprzedni artykułIdealny pomysł na prezent tylko z Picky Pica! Biżuteria srebrna na każdą okazję!
Następny artykułNoworoczne postanowienia już niebawem – zadbaj o skórę na wiosnę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj