Czy kuchnia japońska jest zdrowa?

Przyczyn rosnącego zainteresowania kuchnią japońską należy upatrywać w jej prozdrowotnych właściwościach. Mówi się, że jest ona jedną z najkorzystniejszych dla ogólnej kondycji diet – wszystko za sprawą starannie przygotowywanych, niskokalorycznych potraw na bazie najlepiej wyselekcjonowanych składników. Dlaczego warto zainteresować się kuchnią orientalną?

Główne elementy kuchni japońskiej

Kuchnia japońska diametralnie różni się od tej, którą znają mieszkańcy nadwiślańskiego kraju. Opiera się ona bowiem na całkowicie odmiennych elementach. W tradycyjnym japońskim menu można znaleźć:

  • Ryż – najpopularniejszą odmianę stanowi ta, charakteryzująca się krótkimi okrągłymi ziarnami. Wyróżnia się ona dużym połyskiem i sporym stopniem lepkości po ugotowaniu.
  • Mięso – na talerzach Japończyków najczęściej gości wysokiej klasy wołowina, a także chudy drób i krucha wieprzowina. Nie należy jednak zapominać o rybach – mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni bardzo chętnie jedzą łososia, tuńczyka i makrelę.
  • Sosy – ich wyraźny smak wydobywa charakter wielu dań. W japońskiej kuchni najczęściej można spotkać sos teriyaki, sojowy (ciemny oraz jasny) i rybny.
  • Wodorosty – niektóre z nich mają posmak ryby, ale można znaleźć też takie, które wyróżniają się miętowym aromatem. Japończycy jadają je zazwyczaj w towarzystwie zup, sałatek czy potraw z fasoli. Ponadto w algach można znaleźć m.in. witaminy (C, E, B6, B12) oraz magnez, wapń, błonnik i jod.

Sposób przygotowywania potraw

Dieta Japończyków została nazwana jedną z najzdrowszych na świecie nie tylko z powodu doskonałej jakości stosowanych składników, ale również ze względu na sposób przygotowywania potraw. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni korzystają z metod, umożliwiających zachowanie jak największej ilości witamin i minerałów, dzięki czemu każdy posiłek jest niezwykle wartościowy. Wśród technik gotowania prym wiedzie przyrządzanie potraw na parze – żywność nie ma kontaktu z wodą, przez co zachowane zostają nie tylko wartościowe elementy, ale również smak. Popularne jest także krótkie i szybkie grillowanie na płycie grzejnej, podawanie dań na surowo (większość warzyw, owoców morza i ryb jedzonych jest bez obróbki termicznej) oraz kiszenie – przygotowana w ten sposób biała rzepa, marchew czy kapusta pekińska zawiera kultury bakterii, mające pozytywny wpływ na odporność i pracę układu nerwowego.

Zalety i właściwości orientalnej kuchni

Japońska kuchnia kojarzy się głównie z sushi – wielu miłośników orientu, chcących posmakować tego dania, odwiedza lokale specjalizujące się w przyrządzaniu tego przysmaku (jednym z nich jest chociażby sushi bar w Poznaniu). Część z nich przygotowuje je jednak samodzielnie. Region ten słynie również z innych dań, zachwycających niebanalną formą i wyglądem. Jej zwolennicy doceniają jednak nie tylko bogactwo smaków i aromatów – niezwykle ważną kwestią są także jej prozdrowotne właściwości. Wśród zalet orientalnej kuchni można wyróżnić:

  • Działanie antynowotworowe

Spożywanie dużej ilości warzyw (m.in. kapustnych, takich jak brukselka, kapusta, kalafior czy jarmuż), bogatych w witaminę C i błonnik ma zbawienne właściwości. Ze względu na wysoką zawartość m.in. sulforafanu wykazują się one silnym działaniem antykancerogennym (przyspieszają obumieranie komórek z uszkodzonym DNA).

  • Mniejsze porcje posiłków

Japońska kuchnia wyróżnia się także niewielkimi porcjami. Serwowane posiłki są mniejsze, ale podaje się je częściej (do pięciu razy dziennie). Takie rozwiązanie pozwala unikać przejedzenia, a także związanych z nim problemów zdrowotnych, takich jak dolegliwości żołądkowe.

  • Ułatwione trawienie

Ostre przyprawy i dodatki nie pojawiają się w orientalnych daniach bez powodu. Wyraziste w smaku dodatki, takie jak chili, imbir czy czosnek, ułatwiają redukowanie i spalanie tłuszczu, a także wspomagają trawienie. Podobnymi właściwościami wykazuje się także trawa cytrynowa czy kolendra.

  • Regulacja ciśnienia krwi

Prawidłowe ciśnienie krwi w dużym stopniu rzutuje na dobre samopoczucie – wszelkie odstępstwa od normy mogą objawiać się bólem głowy, nudnościami czy kołataniem serca. Z tego powodu w kuchni japońskiej używa się produktów sojowych i dużych ilości ryżu, które odznaczają się działaniem regulacyjnym.

Poprzedni artykułAwangardowe lato
Następny artykuł3 przepisy na dania z dodatkiem masła orzechowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj