Coaching i psychoterapia – co mają ze sobą wspólnego?

Coraz popularniejszy w dzisiejszym świecie coaching przez wielu traktowany jest jako synonim psychoterapii lub psychoanalizy. Nie jest to do końca zgodne z prawdą, choć obie dziedziny wykazują pewne podobieństwa. Psycholog i terapeuta może zajmować się coachingiem, ale coach bez wykształcenia psychologicznego nie może pełnić roli psychoterapeuty. Zarówno terapeuta, jak i coach zajmują się też zazwyczaj innymi przypadkami. Jak odróżnić jedno od drugiego?

W coachingu to klient kontroluje przebieg działań

Różnicę między coachingiem a psychoterapią określa przede wszystkim podejście do klienta/pacjenta. W coachingu klient musi być kompletny, co oznacza, że posiada predyspozycje do przeprowadzania zmian i poprawek w swoim życiu oraz osiągania postawionych przez siebie celów. Coach, w przeciwieństwie do terapeuty, nie poprawia więc stanu klienta, ale towarzyszy mu, zadaje pytania prowokujące do szukania sposobów na osiągnięcie celu. Całe powodzenie zależy więc w zasadzie od klienta, bo to on, a nie coach, wskazuje cele i zajmuje się ich realizacją. Jego mentor może mu co najwyżej wskazać odpowiednią ścieżkę.

Coaching? Nie ma problemu!

Psychoterapia zajmuje się zdiagnozowaniem i rozwiązaniem pewnego konkretnego problemu. Na ogół wywodzi się on jeszcze z przeszłości, w związku z czym trzeba dokładnie przepracować go od podstaw. Należy więc przeanalizować przeszłość, zdiagnozować kłopot i wskazać pewne destrukcyjne schematy, które towarzyszą codziennemu życiu pacjenta.

W przypadku coachingu sytuacja jest nieco inna. Nie ma konieczności diagnozy problemu, bo problemu nie ma. Pracuje się na tym, co jest, a przeszłość z zasady ma pozytywny wpływ na to, co dzieje się tu i teraz – jest kapitałem, na którym można budować. Dobry coach zawsze powie, że pozyskane w przeszłości zasoby pomogą w realizacji założonego planu.

Tym, co łączy coaching z psychoterapią, jest bez wątpienia to, że jedno i drugie ma na celu poprawę jakości życia człowieka. Warto jednak pamiętać, że obie formy są odpowiednie dla różnych osób z różnymi problemami.

Coaching – studia

Choć coachem może nazwać się dzisiaj każdy, to jednak nic dziwnego, że ludzie, którzy potrzebują pomocy w tym obszarze, wolą zwrócić się do wyspecjalizowanego fachowca. Jeśli czujemy, że niesienie pomocy innym za pośrednictwem coachingu to nasze powołanie, warto zainwestować w odpowiednie wykształcenie. Istnieją już bowiem odpowiednie studia, które umożliwią nam fachowe przygotowanie się do tego.

Coaching to studia, które wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniom i oczekiwaniom rynku. Ludzie chcą dziś dążyć do perfekcji w każdej dziedzinie i stale się samodoskonalić. Coraz większa świadomość pozwala im wspinać się na kolejne szczeble w obrębie fizyczności, duchowości i kariery. Jeśli fascynuje cię praca nad samym sobą i chcesz inspirować do tego innych, zdecyduj się na coaching – studia, które pozwolą ci zgłębić tajniki zrównoważonego stylu życia i pomogą właściwie zadbać o własny rozwój, a następnie pomóc w tym innym.

Krótko mówiąc, coaching to studia dla ludzi lubiących pracę z innymi. Na tym kierunku doskonale odnajdą się między innymi absolwenci dietetyki, psychologii, pedagogiki, socjologii oraz turystyki i rekreacji.

Poprzedni artykułMicroblading brwi czyli metoda wykonywania makijażu permanentnego
Następny artykułWino porto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj